Údržba bazénu

Údržba bazénu

Abyste celou koupací sezónu měli vodu v bazénu křišťálově čistou, je důležité bazén pravidelně kontrolovat. Důležité je udržovat správnou hodnotu pH, tvrdost vody, hodnotu chloru a alkalitu. Pro správné fungování bazénových přípravků a nezávadnost vody se musí hodnota pH pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6. Vyšší hodnota pH může způsobit snížení účinnosti bazénových přípravků a podráždění pokožky a očí. Při nižších hodnotách pH zase může dojít ke korozi kovových částí bazénů, vyblednutí barev a k podráždění pokožky a očí. Hodnotu pH je důležité kontrolovat alespoň 1x týdně. Při nadměrném znečištění bazénu nebo při velmi teplém počasí častěji. Pokud se pH pohybuje mimo doporučených hodnot, použijte přípravky na zvýšení či snížení hodnot pH dle jejich návodu.

Správné hodnoty bazénové vody můžete snadno kontrolovat pomocí kapkových nebo proužkových testerů.

Pokud už se stane, že je voda v bazénu znečištěná, nejdříve zkontrolujte hodnotu pH, chloru a tvrdost vody. Větší nečistoty vysajte přímo do odpadu, přepnutím ventilu pískové filtrace tzv. „do odpadu“. Tím zabráníte zbytečnému zanesení pískové filtrace. Použití „do odpadu“ je důležité hlavně po použití vločkovacích přípravků (flokulantů). Odpuštěnou vodu je pak nutné znovu dopustit. Důležité je také udržovat neustále čisté stěny a dno bazénu.

Pokud jsou veškeré hodnoty (pH, tvrdost, chlor, ..) v normě a voda je přesto zakalená, použijte přípravek určený k vločkování – flokulant, popř. projasňovač. Po použití těchto přípravků je důležité vodu nejdříve dobře promíchat filtrací, poté filtraci vypnout a nečistoty nechat usadit na dno a potom vysát do odpadu. V případě zelené vody je nutné použít přípravky z řady chlor-šok. Poté flokulant, popř. projasňovač. Dávkování provádějte vždy podle pokynů uvedených na výrobku.

Nejdůležitější pro údržbu vody v bazénu je její dezinfekce, který se provádí nejčastěji pomocí chlorových tablet. Existují i různé multifunkční tablety, které kromě chloru přidají do vody i např. algicid a flokulant, mohou stabilizovat také pH a změkčovat vodu.

Pro alergiky je vhodnější provádět údržbu bazénu pomocí solonizační jednotky, která pracuje na principu elektrolýzy.

Back to top